MagyarMagyarEnglish
Zmenšiť textZväčšiť text

Polgármester

Polgármester

Ľudovít Húdik

Alpolgármester

Valéria Leváková

A Szlovák Nemzeti Tanács 369/1990. sz. törvénye a települési szervezetről
§ 13

(1) Az önkormányzat képviselője és az önkormányzat legfelsőbb végrehajtó szerve a polgármester. A polgármesteri hivatal közhivatal. A polgármester megbízatása az újonnan megválasztott polgármester eskütételével ér véget. A polgármester megválasztásának módját külön törvény szabályozza.

(2) A polgármester esküt tesz, amely így szól: "Becsületemre és lelkiismeretemre ígérem, hogy feladataimat megfelelően ellátom, és védem az önkormányzat és a Szlovák Köztársaság érdekeit. Polgármesteri feladatom ellátása során legjobb tudásom és lelkiismeretem szerint alkalmazom a Szlovák Köztársaság alkotmányát, alkotmányos törvényeit, törvényeit és egyéb, általánosan kötelező érvényű jogszabályait."

(3) A polgármesteri funkció nem egyeztethető össze

  1. országgyűlési képviselő,
  2. településnek az alkalmazottja, amelyben megválasztották;
  3. önkormányzat által alapított szervezet elnöke,
  4. önkormányzati régió elnöke,
  5. állami hivatal vezető köztisztviselő,
  6. külön törvény szerint.

(4) A polgármester

  1. amennyiben e törvény eltérően nem rendelkezik - összehívja és levezeti a községi közgyűlés és önkormányzati képviselő-testület üléseit, és határozatait aláírja,
  2. önkormányzati ügyintézést lát el,
  3. állami hatóságokkal, jogi személyekkel és természetes személyekkel szemben képviseli az önkormányzatot,
  4. kiadja a munkarendet, az önkormányzati hivatal szervezeti szabályzatát és az önkormányzati alkalmazottak javadalmazási szabályzatát; tájékoztatja az önkormányzati képviselő-testületet az önkormányzati hivatal szervezeti szabályzatának kiadásáról és változásáról,
  5. minden olyan önkormányzati igazgatási kérdésben dönt, amelyet törvény vagy az önkormányzati statútum nem tart fenn az önkormányzati képviselő-testület hatáskörében.

(5) A polgármester az önkormányzat törvényi szerve. A polgármester írásban felhatalmazhatja az önkormányzati alkalmazottat, hogy a közigazgatás területén a természetes és jogi személyek jogairól, törvényileg védett érdekeiről vagy kötelezettségeiről döntsön. Az önkormányzat nevében az írásbeli meghatalmazásban meghatározott mértékig a meghatalmazott önkormányzati alkalmazott dönt.

(6) A polgármester felfüggesztheti az önkormányzati képviselő-testület határozatának végrehajtását, ha úgy véli, hogy az jogszabályba ütköző vagy az önkormányzat számára egyértelműen hátrányos azzal, hogy azt a 12. § 10. bekezdése szerinti határidőn belül nem írja alá. 

(7) A (6) bekezdés rendelkezése nem vonatkozik a főellenőr megválasztásáról és felmentéséről szóló határozatra, valamint a polgármester felmentéséről szóló helyi népszavazás kihirdetéséről szóló határozatra.

(8) Ha az önkormányzati képviselő-testület határozatának végrehajtását a (6) bekezdés alapján felfüggesztették, a községi képviselő-testület ezt a határozatot az összes képviselő háromötödös többségével megerősítheti; Ha az önkormányzati képviselő-testület a határozatot annak elfogadásától számított három hónapon belül nem erősíti meg, a határozat hatályát veszti. A polgármester a megerősített határozat végrehajtását nem függesztheti fel.

(9) A polgármester fizetését külön törvény szabályozza.

(10) A polgármester elmélyíti a polgármesteri feladatok ellátásához szükséges ismereteit.